В цифровому світі, де будь-яка інформація доступна за пошуком в Інтернет, бібліотеки стають інформаційними культурно-просвітницькими осередками, які об’єднують різні аудиторії. Приклад тому – Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека.
Бібліотека сьогодні не тільки про читання й збереження друкованих видань. Хоча це й основна частина діяльності закладу, а кількість відвідувачів бібліотеки збільшується з року в рік. Лише за складний 2022-й зареєстровано понад 9 тис. нових користувачів. Разом з тим, головна книгозбірня області надає площадку або виступає організатором освітніх, мистецьких та історичних виставок, культурних заходів, суспільно важливих та медійних проєктів, в тому числі у соціальних мережах. На базі комунального закладу працюють громадські організації, благодійні фонди, які надають допомогу запоріжцям та ВПО. Тож, сьогодні ЗОУНБ – це справжній центр інтелектуального розвитку та гуманітарної підтримки для мешканців області й гостей міста.
Історія бібліотеки розпочалася у 1904 році із затвердження Устава міської громадської бібліотеки, першого ж відвідувача книгозбірня Олександрівська прийняла роком пізніше. У 1920 році її спадкоємницею стала центральна міська робітнича бібліотека. 1939 року бібліотеку було перетворено на обласну, а з 1977 року книгозбірня «переїхала» до нинішньої багатоповерхової будівлі.
Обсяг фонду бібліотечних документів сьогодні становить 1 519,064 прим. Найстаріші оригінальні експонати — періодичні видання Запоріжжя 30-х років минулого століття. Разом з тим, постійно збільшуються фонди електронної бібліотеки, додаються бібліотечні онлайн-послуги. Для відвідувачів працюють 10 спеціалізованих відділів, а також ресурсні центри: національних культур «Сузір’я», канадсько-український, «Вікно в Америку», «Заочний абонемент» бібліотеки Гете-інституту, регіональний консультаційно-тренінговий центр, облаштовані дитяча зона, обладнані майданчики для експозиції фотодокументів, живопису тощо, постійно задіяні лекційна та конференц-зали. Працює відеостудія Open Media Space, на базі якої створюється корисний та пізнавальний контент, проводяться онлайн зустрічі з відомими письменниками та особистостями.
— Сьогодні ми з колегами вже навчилася працювати в умовах воєнного стану, працюємо в змішаному форматі з дотриманням належних умов безпеки, — розказує директор ЗОУНБ Ольга Волкова. — Частину раритетних видань ми евакуювали у більш безпечний регіон, а самі ж прийняли збережені фонди зруйнованої Центральної бібліотеки Гуляйполя. Разом з тим постійно оновлюємо власну бібліотеку, займаємось видавничою, дослідницькою та просвітницькою діяльністю, проводимо виставки, мистецькі акції. З перших днів повномасштабного вторгнення відповідаємо на запит містян – проводимо патріотичні заходи, залучаємо аудиторію до наших соціальних мереж через стріми з українськими діячами культури, експертами, розказуємо про історію міста, українського спротиву. Сьогодні, коли змінюється інформаційне середовище, змінюються наші читачі, разом з ними змінюється й обласна бібліотека, — переконана Ольга Волкова.
З перших днів повномасштабного вторгнення працівники ЗОУНБ долучилися до волонтерської діяльності, допомагали ЗСУ та ВПО. Другий рік поспіль заклад співпрацює з гуманітарними хабами м. Мелітополь, Бердянського району. Торік було організовано та відкрито простір для внутрішньо переміщених осіб Бібліотечний хаб «Навчання. Розвиток. Релакс», який залучив 1500 відвідувачів. У 2023 році за підтримки ГС “Культурна Ліга Сходу” в рамках Проєкту «Зміцнення ресурсів для сталого розвитку приймаючих громад на сході України», що здійснюється Deutsche Gesseiischaft für Internationale Zusammenarbeit (G1Z) GmbH за дорученням Федерального уряду Німеччини, бібліотекарі ЗОУНБ отримали грант та реалізували проєкт «Створення освітніх дитячих хабів: просторів розвитку та безпеки». Так з’явився простір для дітей «BOOK Ландія». На регулярній основі в бібліотеці також проходять розмовний клуб української мови, курси іноземних мов – на цей час в режимі онлайн.
Роботу комунального закладу забезпечують 142 фахівці, яких ми разом з іншими працівниками незламних запорізьких бібліотек вітаємо з професійним святом. А запоріжців запрошуємо вчасно повертати книги й приходити до бібліотеки не тільки для читання, а й для спілкування, розвитку та добрих справ.
Додатково: За 2022 рік у ЗОУНБ:
— зареєстровано 9554 нових користувачів;
— зафіксовано 46035 відвідувань;
— видано видань – 209641;
-зібрано книг в рамках Всеукраїнська акція «Книги для нескорених» — близько 3000.
Бібліотека продовжує приймати в укриття людей, облаштовано Пункт Незламності.
Відділ комунікацій Запорізької обласної ради