Хто і що робитиме у Кременчуці з неймовірними перевищеннями отруйних хімічних сполук у повітрі міста?
Кременчужани повідомляють про те, що як ніколи раніше вони відчувають їдкий, різкий хімічний запах. Людей бентежить не сам запах, а те, які наслідки він викликає. За повідомленнями кременчужан — набряк слизової оболонки носа, горла, кашель, біль у очах, важке дихання, біль у голові, запаморочення, безсоння, в’ялість, у деяких людей — висипання.
Про висновок лабораторії про перевищення небезпечних сполук у повітрі, про те, як кременчужани просили допомоги у Президента, про висновок міністерства охорони здоров’я про причини хвороби містян, про те, як відключали екоботів, читайте у статті:
Кременчужани у небезпеці: місто відключили від екоботів, бо Фенол та Формальдегід вбиває?
Вже кілька останніх місяців люди пишуть у соцмережах про викиди з підприємства, питають один в одного, куди ще звернутися, щоб їх почули! Так не можна далі, адже мешканці міста сильно потерпають. А мова про сотні тисяч людей з міста та району.
ОСЬ ПОСТ опублікувала кременчужанка Наталя Беспалова. Вона поскаржилася на хімічний запах. Каже, що спить за зачиненими вікнами, але ж у квартирі в спеку потрібне провітрювання. Хто труїть кременчужан та куди звертатися, питає вона?
Вже під постом кременчужани приєдналися до її скарг.
Трохи пізніше пані Наталя прокоментувала свій же допис. Вона написала міському голові Віталію Малецькому скаргу з цього приводу і отримала незрозумілу відповідь.
Тут варто б було відповісти міському голові, що два роки тому не було таких нестерпних хімічних сполук у повітрі і з встановленням фільтрів полегшення було відчутним тривалий час. Та й за два роки до цього часу НПЗ повідомляє про збільшення у кілька разів обсягу виробництва. А де ж збільшення потужностей фільтраційного обладнання? Судячи з отруйного повітря кожну ніч, обладнання не достатньо на більші обсяги викидів.
Чи радіти кременчужанам та мешканцям району: «Укртатнафта» виводить потужності на максимум
Між іншим, на НПЗ «Укртатнафта» вже другий раз за тиждень сталася аварійна ситуація.
На «Укртанафті» подію коментують, як таку, що є проблемою для технологічного процесу, але небезпеки для населення не несе.
Між іншим кременчужани помічають, що їдких хімічний запах стоїть у ті дні, коли на НПЗ немає аварійних спалювань сировини через факели — коли йде нормальний процес роботи. У ті ж дні, коли факели димлять, відчувається лише запах сажі та смогу. Відповідно роблять висновки: збільшення на підприємстві «Укртатнафта» обсягів виробництва, призвело до такого обсягу і якості збільшення викидів, яке труїть кременчужан і стає нестерпним.
У екологічному паспорті Полтавської області зазначається, що найбільший забруднювач Полтавської області є Кременчуцький НПЗ.
А відтак і єдиним підприємством у місті, яке здатне накрити їдкими викидами половину міста та частину Кременчуцького району.
Варто зауважити, екологи вважають, що під час виробництва сировини не тільки сам завод може бути джерелом викидів, але і пропарювальна станція (на якій обробляють вагони) та навантажувальні станції ( де відбувається відправка сировини).
Залишається відкритим питання, чи зі збільшенням обсягів думали про заходи безпеки кременчужан. Адже постійний отруйний запах, це не просто запах — це повільний, непомітний вбивця.
Між іншим дане питання чомусь «закрито» у міській раді! Якщо депутати попереднього скликання разом з громадою співпрацювали для досягнення компромісу з підприємствами, то офіційних заяв, запитів та виступів депутатів нинішнього скликання не чути. Якщо два роки тому, як каже міський голова, кількість скарг дійсно зменшилася, то останні місяці цього року — люди у відчаю.
На 1563 для виклику пересувної лабораторії вже вимагають не 5, а 8 дзвінків за годину для виїзду на місце події.
Чи агресивно налаштовані мешканці міста до НПЗ? Ні! Усі розуміють, що економіка міста та країни залежить від підприємства. Але мова не про дошкуляючі запахи, не про капризи. Мова про отруту, яка 100% несе ураження людсього організму. Мова не про сморід, який можна було б потерпіти, мова про прозорого вбивцю…
Нажаль, так склалося історично, що коли будували НПЗ, не думали, що і технології зміняться і з роками грунтові води, земля, рослини, атмосфера та самі люди накопичуватимуть в організмі шкідливі речовини, які призводять до онкологій.
Тоді у простоті НПЗ будували посеред міст, а далі нарощували будинки не подалі від НПЗ, а поближче, щоб до роботи було ближче.
Того вже не виправити. Але влада спільно з підприємствами, з екологами, з міністерствами могли б подумати про населення тепер! Можливо дати податкову знижку на облаштування фільтрів, можливо кредити, можливо інші заохочення. Можливо треба перенести хоча б пропарювальну станцію та станціїї відвантаження у безлюдні райони. Можливо потрібно перейняти досвід інших країн. Це питання до спеціалістів.
Зрозуміло одне — треба починати реагувати, знову, як кілька років тому сідати за стіл перемовин з міським головою, депутатами, екологами, активістами і думати, що робити. Ситуація кричуща. Але має рішення при бажанні!
Сьогодні, 5 серпня 2021 року мешканці знову побачили свідчення аварійної ситуації на НПЗ. І це вже вдруге за тиждень.