Сьогодні у Полтаві день міста. Пригадаймо цікаві факти з історії нашої Духовної столиці.
Найстаріший вищий навчальний заклад Полтави
Полтавський державний педагогічний університет імені В. Г. Короленка – один з найстаріших вищих навчальних закладів України з підготовки вчительських кадрів. Він бере свій початок від заснованого 1 липня 1914 року Полтавського учительського інституту. Нині педагогів різних спеціальностей готують на семи факультетах педуніверситету, розміщених у чотирьох навчальних корпусах. Найстаріший з них – навчальний корпус №1 на вулиці Остроградського, 2.
Наймолодший вищий начальний заклад Полтави
Полтавський юридичний факультет було створено у 2002 р. для забезпечення юридичними кадрами Полтавського та суміжних регіонів а у 2010 році Полтавський юридичний факультет було реорганізовано у Полтавський юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Заклад є відокремленим структурним підрозділом Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, м. Харків. В університеті навчається близько тисячі студентів
Найстаріший житловий будинок Полтави
Вважається, що це будинок генеральші Селастельникової по вулиці Пилипа Орлика, 7. Споруда з’явилася у Полтаві ще у 1805 році.
Найдавніші сакральні споруди Полтави
Собор на честь Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього споруджений як головний храм Хрестовоздвиженського монастиря був збудований 1689–1709. Зведення головного храму обителі велося коштом декількох полтавських полковників, у тому числі Генерального судді В. Л. Кочубея та його сина, полтавського полковника В. В. Кочубея, та двох українських гетьманів — І. Самойловича й І. Мазепи
Друга найстаріша пам’ятка сакральної архітектури – Спаська церква. Початок її будівництва відносять до 1705 року.
Найстаріший з нині існуючих пам’ятників Полтави — Монумент Слави. За інформацією сайту Бориса Тристанова, його споруджено у 1805-1811рр. в центрі Круглої площі до 100-річчя Полтавської битви. Перший монумент на честь цієї події встановлено у 1778 р. на території Полтавської фортеці біля Спаської церкви. У кінці 18 ст. він був демонтований. Напередодні 100-річного ювілею полтавський губернський архітектор М. А. Амвросимов виконав два ескізи пам’ятника у вигляді колони, увінчаної орлом, на зразок тріумфальних колон, якими відзначалися перемоги у давньому Римі. 27 червня 1804 р. на вул. Олександрівській ( Соборності) було закладено фундамент майбутнього монументу. Ескізи М. А. Амвросимова надіслали на розгляд до Академії мистецтв у Петербург, де їх доручили опрацювати відомому архітектору Ж. Тома де Томону. Підписаний ним проект датовано 1805 р., будівництво розпочато у 1806 р. У роботах взяли участь скульптори Ф. Ф. Щедрін, І. П. Мартос, Ф. Гордєєв; відливав деталі майстер П. Якимов. Загальна вартість монумента становила понад 150 тис. крб.
Наймолодший пам’ятник Полтави — Пам’ятник Івану Мазепі в Полтаві — пам’ятник українському гетьману Іванові Степановичу Мазепі, встановлений у Полтаві на Соборному майдані неподалік від Свято-Успенського собору.
Полтавський пам’ятник Іванові Мазепі став першим на повний зріст не лише в Україні, а й у світі — до цього всі монументи Мазепі встановлювалися у вигляді погрудь. Ідею встановити пам’ятник Мазепі у Полтаві намагалися втілити з середини 2000-х рр. Ініціатором виступив голова Полтавського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» Микола Кульчинський, який зібрав кошти з усієї України і діаспори, однак найбільше пожертвували саме жителі Полтавщини. Пам’ятник офіційно відкрито 7 травня 2016 року. На урочистостях, участь у яких взяли близько 2,5 тисяч людей, виступили Президент України Петро Порошенко та патріарх Київський Філарет. Автори пам’ятника — скульптори Микола Білик і місцевий архітектор Віктор Шевченко.
Найкоротша вулиця Полтави — вулиця Остроградського. Її довжина — всього 150 метрів.
Найвища споруда Полтави – «висотки» у мікрорайоні Огнівка
Найкоротший тролейбусний маршрут – той, за яким рухається тролейбус номер 1
Найдовший тролейбусний маршрут – той, за яким рухається тролейбус номер 6
Наймістичніший будинок Полтави – житловий дім по вулиці Пушкіна, 40.
(Колишній прибутковий будинок Перцовича) Легенда гласить, що осінньої дощової ночі 1906 року чоловік у довжелезному плащі прийшов до прибуткового будинку. Він винайняв квартиру на останньому поверсі. З тієї ночі він не полишав своє помешкання, а якщо ж у нього і виникала потреба у чомусь, то він відправляв із дорученнями слугу. Через деякий із мешканцями будинку почали траплятися нещасні випадки. Та одного вечора слуга попросив до кімнати лікаря, разом з лікарем туди прибули і працівники готелю. На них чекала насправді моторошна картина: абсолютно сивий чоловік звивався на ліжку в передсмертних муках, але так і не міг померти. Коли ж, зрештою, помер, над будинком довго кружляла зграя воронів, іноді це явище можна спостерігати і нині.
Наймістичніший пам’ятник Полтави – пам’ятник Леніну, що був встановлений 22 квітня 1960року і простояв до 21 лютого 2014 року, коли його повалили полтавці під час протестів «Євромайдану». З квітня 2014 року на місці постамента — народний меморіал пам’яті Небесної Сотні.
Містичність пам’ятника Леніну полягає у тому, що після повалення він зник і місце перебування полтавського Ілліча досі невідоме. На очах тисяч містян він наче розчинився у повітрі, а у всих причетних до зникнення монументу стався перший у історії напад масової амнезії – ніхто з них не міг пригадати, куди подівся бронзовий істукан.
Публікація створена за матеріалами відкритих інтернет — джерел
Читайте також: Топ 10 місць Полтави, які треба відвідати кожному
Що і де відбудеться у Полтаві на День міста?