08 вересня 2023, 19:05
Фото із соцмереж
Цієї осені в Черкасах повторно розквітли каштани. Знімками рослин у соцмережах поділилися очевидці.
Для нашого регіону повторне цвітіння рослин останнім часом стало звичним явищем — запевняє черкаський еколог, проректор з наукової та інноваційної діяльності ЧНУ ім. Богдана Хмельницького Олександр Спрягайло.
— Загалом — це не зовсім нормально. Але останнім часом так стається все частіше. Ми таке явище спостерігаємо практично щороку, тому можна говорити, що, коли частина дерев починає повторно цвісти, це вже стало нормою, — каже еколог.
Фахівець зазначає, що цвітіння восени провокують різні несприятливі впливи, які вносять корективи у біологічні ритми рослин.
— Зазвичай, це реакція рослини на якісь стресові фактори. Наприклад, після засухи восени пішли активні дощі. Таким чином, рослина може «заплутатися» і сприймати це як те, що вона вже пережила несприятливий сезон. А в нас таким сезоном є зима. Тому рослина готується вегетувати. У рослин запускаються гормони, які й спонукають до цвітіння. Також провокувати рослини можуть пошкодження шкідниками протягом певного періоду. Іншим стресовим фактором може бути щось, що пов’язане з антропогенною діяльністю. Повторне цвітіння може спостерігатися не лише із каштанами, а й вишнями, грушами чи яблунями, — розповідає Олександр Спрягайло.
Водночас він зазначає, що цвітіння — енерговитратний процес. Тому його повторення несприятливе для рослин.
— Із великими деревами це може бути ризиковано, але необов’язково. Якщо це поодинокі квіти — нічого страшного. Якщо буде рясне цвітіння і така ситуація повторюватиметься кілька років, тоді рослина дуже швидко виснажується. Або, якщо в рослини порушився біологічний ритм, вона може не встигнути підготуватися до зими та підмерзнути. Зазвичай, восени цвітіння слабше, квіти можуть бути недорозвинені, а їх кількість незначна. Тому таке цвітіння триватиме недовго — максимум декілька тижнів, — говорить еколог.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram